Dmitri Dmitrijev: on väär info, et pension ei hakka tulevikus sõltuma töötasu suurusest

Riigikogu liikme Dmitri Dmitrijevi sõnul on pensionireformi kriitikute põhisõnum olnud, et uue süsteemiga ei hakka pension sõltuma enam palga suurusest. ” See on täiesti väär info. Uus pensionisüsteem hakkab koosnema solidaarsest esimesest sambast, mis sõltub tööstaaži aastatest. II pensionisammas hakkab sõltuma sotsiaalmaksust ehk 100% ulatuses palga suurusest. III pensionisammas on  aga vabatahtlik.”

“Pensionireform, millega valitsus välja tuli, on viimasel ajal tõesti väga kuum teema. Hetkeseisuga pole valitsuse ettepanekud küll veel eelnõuna lauale jõudnud, vaid valitsus räägib oma põhimõtetest,” sõnas riigikogu liige Dmitri Dmitrijev.

Dmitrijev märkis Tallinna TV uudistesaates “Täna+”, et kriitika, mis on valitsuse pensionireformi põhimõtete kohta liikvel, on tulnud enamasti opositsioonis oleva Reformierakonna ja mõnede ettevõtjate poolt. “Nende põhisõnum on olnud, et uue pensionisüsteemiga ei hakka pension sõltuma palga suurusest. See on täiesti väär info. Uus pensionisüsteem hakkab koosnema solidaarsest esimesest sambast, mis sõltub tööstaaži aastatest. II pensionisammas hakkab sõltuma sotsiaalmaksust ehk 100% ulatuses palga suurusest. III pensionisammas on  aga vabatahtlik.”

Edukad inimesed ja ettevõtjad, kes on uut pensionisüsteemi kritiseerinud võivad Dmitrijevi sõnul kindlustada oma vanaduspõlve ka investeerides kinnisvarasse või väärtpaberitesse. “Kokkuvõttes räägime sellest, et võrreldes täna kehtiva pensionisüsteemiga võidab uuest süsteemist enam kui 70% inimestest. Need on inimesed, kes saavad täna näiteks miinimum- või alla keskmist palka. Kui vaatame tulevikku ja ei hakka pensionisüsteemi muutma, jäävad need inimesed vanaduspensioni ikka jõudes põhimõtteliselt tühjade taskutega. Uus süsteem kaitseb ja pakub kindlustunnet kõige rohkem just neile inimestele. Uue süsteem puhul kõrgepalgalised küll mõnel määral kaotavad, ent solidaarsuse printsiibist lähtudes võidaks kogu ühiskond. Sotsiaalmaksust toetama ka tervishoiusüsteemi, rääkimata pensionisüsteemist.”

Jutt, et uue pensionisüsteemi kehtima hakkamisel pole mõtet kõrgemat palka maksta, ei vasta Dmitrijevi kinnitusel absoluutselt tõele, kuna suurema palga saajad hakkavad ka siis saama kõrgemat pensioni. “Uue süsteemiga lahendame madalapalgaliste inimeste mure. Nende pension on praeguse süsteemi tõttu niivõrd väike, et sellest ära ei ela. Praeguse süsteemi puhul peab inimene töötama pensioni baasosa saamiseks mitu aastat, et saavutada koefitsient 1,0. Uue pensionisüsteemi puhul võrdsustub I pensionisambas üks tööaasta ühe staažiaastaga. Seega ei pea inimesed, kes on tööturul aktiivsed muretsema, et jäävad pensionieas tühjade taskutega.”

Dmitrijev lisas, et pensionireform ei puuduta praeguseid pensionäre. Üleminekuperiood jääks aastatesse 2020 – 2036. “Kui tahame midagi muuta meie laste ja lastelaste jaoks tuleb otsused langetada juba tänasel päeval,” nentis Dmitrijev.

Pilt: Scanpix
Allikas: http://www.pealinn.ee/tagid/koik/dmitri-dmitrijev-on-vaar-info-et-pension-ei-hakka-tulevikus-soltuma-n185670